Önemli Bilgiler

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Nasıl Olmalı

İlk doğduğu günden itibaren bez kullanan çocuklarda, tuvalet eğitimi oldukça zorlu bir süreçtir. Çocuk için zor olduğu gibi, aileler de bu dönemde yıpranır. Özellikle erken dönemde tuvalet eğitimi verilen çocukların bir süre sonra altına kaçırdığı bilinmektedir. Çocuklarda tuvalet eğitimi en erken 2-2,5 yaşında başlamalıdır. Bu yaştan itibaren çocuğun tutumu tuvalet eğitimi alabileceğini belli eder. Tuvalet eğitimine başladıktan sonra, bez kullanmamak ve kararlı davranmak önemlidir. Yine taşınan, bakıcı değiştiren veya boşanan ailelerde, tuvalet eğitimi için uygun zamanı beklemek gerekir. Çocuğun psikolojisini bozan bu değişiklikler, sürecin çok daha zor ilerlemesine neden olur. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonu veya sistit olan çocuklar idrar kontrolü yapabilecek kadar iyileşene kadar beklenmelidir.

Tuvalet eğitimi ne zaman başlar; en az 3 saat altı kuru kalan, kendi derdini anlatabilecek kadar iletişim kurabilen, annenin söylediklerini anlayıp, yerine getiren çocuklarda tuvalet eğitimi başlayabilir. Tuvalet eğitimi için havaların ısınmasını beklemek daha sağlıklıdır. Soğuk aylarda başlamak, çocuğun hastalanmasına neden olur. Tuvalet eğitimine başladıktan sonra, en sağlıklısı gece bezi kullanmamaktır. Fakat alışma aşamasında gece bezi takmak ve İlk idrarından sonra bezi çıkartmak süreci hızlandırabilir.

Tuvalet eğitimi başladıktan sonra; yaklaşık bir ay sürer. Bu sürenin sonunda, kararlı ailelerde olumlu sonuç alınır. Fakat sıkılıp çabucak bırakan ailelerde, hep aynı kısır döngü yaşanır. İlk etapta tuvalete gitmek zor geldiği için, çocuk bez kullanımına geri dönmeyi tercih edecektir. Anne-babanın ortak tutumu çocuğun bezden çıkmasını kolaylaştırır. Çalışan annelerin tuvalet eğitimi sırasında çocuğun yanında olması önerilir. Anne. Çocuğun dışkı saatlerini kontrol etmeli, bu saatlerde hazırlıklı olmalıdır.

Tuvalet eğitiminde nelere dikkat etmek gerekir; çocuk tuvaletini yapana kadar kızmadan beklemek, yaptıktan sonra sevinme ve ödüllendirme gibi aşırı tepkilerden kaçınmak gerekir. Tuvaletini bekletmeden yapan çocuğa hikâye okumak, aynı davranışı tekrarlamasını kolaylaştırır. Yine klozete oturmaktan korkan veya sifon sesinden ürken çocuklar olabilmektedir. Banyoya, çizgi film kahramanlarının posterlerini asmak, banyo korkusunu yenmesini sağlar. Tuvaletten sonra el yıkama alışkanlığı kazanması için, sabırla çocuğa yeterli vakti ayırmak gerekir.

Leave a Response